Gra planszowa Kłodzki Pstryk

zadanie  współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Miejskiej Kłodzko 

Założeniem projektu Kłodzkiego Klubu Gier Planszowych było powstanie gry planszowej o Kłodzku i o Ziemi Kłodzkiej, stworzonej przez młodych pasjonatów gier. Efektem prac uczestników warsztatów jest gra planszowa „Kłodzki Pstryk”. Nazwa gry jest związana z tym, że rozgrywka jest łatwa i nie trwa bardzo długo, dlatego też może być idealną rozrywką podczas trwania przerwy szkolnej.

„Kłodzki Pstryk” to gra dla 2 do 4 graczy. Składa się z dwóch etapów. W etapie pierwszym uczestnik poznaje kłodzkie zabytki. W etapie drugim poznaje miejscowości  Ziemi Kłodzkiej. Każdy gracz otrzymuje kartę – mapę i jego zadanie polega na jak najszybszym skompletowaniu wszystkich zaznaczonych na mapie elementów. Gracz rzuca kostką, na której widnieją zdjęcia obiektów lub miast do skompletowania. Gracz może zdobywać miasta, może je również odebrać swoim przeciwnikom. Odebranie jest możliwe po wyrzuceniu pola wilka.

 

POLE WILKA -Inspiracją dla powstania tego pola była płaskorzeźba wilka, znajdująca się na budynku przy ulicy Grottgera 5 w Kłodzku. Z wilkiem związana jest legendarna przepowiednia żyjącego niegdyś w Starym Waliszowie koło Kłodzka jasnowidza Filipa Fediuka. Jasnowidz ten, zwany Filipkiem wśród lokalnej społeczności, będąc w zakładzie fryzjerskim w Bystrzycy Kłodzkiej, przepowiedział, że gdy zejdą się trzy siódemki, to wilk napije się wody. Gdy nastała noc z 7 na 8 lipca 1997 roku, ogromna woda sięgająca do pyska wilka wlała się na ulice Kłodzka.

Zgodnie z założeniem projektu, ostateczna wersja gry została wydrukowana w drukarni i wyposażona w elementy (kostka do gry, żetony, mapy i oczywiście instrukcja). Gdzie będzie można zagrać w „Kłodzkiego Pstryka”? W bibliotekach lub świetlicach następujących kłodzkich szkół:

Miejski Zespół Szkół

Szkoła Podstawowa nr 1

Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 3

Szkoła Podstawowa nr 6

a także w czytelni Biblioteki Miejskiej oraz w jej filii dla dzieci.